Grzanie w domu, taniej i wydajniej

ąc dom standardowymi metodami ogrzewania, tzw ogrzewanie CO, mnóstwo ciepła tracimy poprzez spaliny, które ulatują w atmosferę razem z dymem i innymi pozostałościami spalania. jest to dość duże marnotrawstwo, wiec w domach jednoro

Grzanie w domu, taniej i wydajniej rekuperacja gdańsk
Rozbudowanie działania ogrzewania z pewnością przyniesie ogromne oszczędności, jedną z dobrych możliwości jest . Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu?

Odzyskiwanie ciepła ze spalin

Ogrzewając dom standardowymi metodami ogrzewania, tzw ogrzewanie CO, mnóstwo ciepła tracimy poprzez spaliny, które ulatują w atmosferę razem z dymem i innymi pozostałościami spalania. jest to dość duże marnotrawstwo, wiec w domach jednorodzinnych montuje się tzw. rekuperatory krzyżowe, które odzyskują ciepło.

W bardziej zaawansowanych systemach stosuje się panele sufitowe oraz instalacje buforujące (magazynujące), które zbierają odzyskane ciepło do późniejszego wykorzystania. Rekuperację stosuje się też do odzyskiwania ciepła ze zużytej wody w celu podgrzania świeżej wody przeznaczonej do dalszego użytku.


Optymalizacja utraty ciepła

Energia cieplna w naszym domu lubi znajdować sobie różne drogi ucieczki poprzez tzw. mosty termiczne. Prawidłowa ocena drogi, którą ucieka ciepło wymaga użycia sprzętu umożliwiającego pomiar temperatury, może to być termometr laserowy lub kamera termowizyjna.

Po ustaleniu miejsc w których ciepło umyka z pomieszczenia, czy nieruchomości można podjąć konkretne działania mające na celu zmianę miejsca rozproszenia ciepła lub jego zatrzymania. Często dużo ciepła umyka z domu poprzez stare i nieszczelne okna, ale nieszczelność to tylko jeden problem. Ponieważ grubość szkła i ilość komór okna również ma niemałe znaczenie.


Rekuperacja cieplna

W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja



© 2019 http://oczamiczytelnika.olkusz.pl/