implantologia zabrze

zo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te mal

implantologia zabrze implantologia zabrze

Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie. Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny o wiele wcześniej. Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza. Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów. Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień. Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby. Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.

Wizyta w gabinecie dentystycznym wcale nie musi być związana z bólem. Dobry stomatolog może zaproponować swojemu pacjentowi dostęp do wysokiej jakości znieczuleń, z którymi żaden zabieg nie będzie bolesny i stresujący! Wielu pacjentów zwleka z udaniem się do dentysty w obawie o ból. Teraz jednak nie trzeba się bać! Dobry gabinet dentystyczny może zaproponować takie metody zapobiegania bólu, które sprawdzą się w każdym przypadku – także przy leczeniu kanałowym czy przy wszczepieniu implantów zębowych. Z najnowocześniejszych znieczuleń można skorzystać w gabinetach prywatnych. Tam dentysta może zaoferować pacjentom znieczulenie komputerowe. Wykorzystuje ono specjalne, skomputeryzowane urządzenie, które automatycznie dozuje odpowiednie dawki substancji znieczulających i kontroluje ciśnienie ich podawania. W efekcie znieczulenie nie boli. Ponadto w wybranych gabinetach można także skorzystać z leczenia stomatologicznego pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Dla rozluźnienia pacjenta stosuje się też gaz rozweselający.

Dlaczego tylu osobom wizyta u stomatologa wydaje się czymś strasznym?Czy wciąż pokutuje przekonanie, że dbanie o zęby musi boleć? Takim przekonaniom winne są nasze zaniedbania. Tymczasem dzisiaj każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w nowoczesne narzędzia i rozwiązania. To oznacza, że ryzyko bólu zmniejsza się do minimum. Dziś także każdy stomatolog dokładnie informuje pacjenta o stanie jego uzębienia. Wskazuje, jakie zabiegi będą potrzebne i jakie opcje ma pacjent. Czasem - niestety trzeba wybierać miedzy leczeniem kanałowym a wyrwaniem zęba. Jednak - na szczęście - nie zawsze musi tak być. Jeżeli ktoś się boi, powinien najpierw pójść do wybranego gabinetu i porozmawiać z lekarzem. Dentysta pomoże wtedy podjąć właściwą decyzję. Być może to, że nie trzeba od razu siadać na fotelu i poddać się lekarskim oględzinom, pozwoli przygotować się psychicznie na pierwszą prawdziwą wizytę. Od problemu zdrowych zębów nie warto za długo uciekać. Bo to się w końcu zemści. Nie warto do tego dopuszczać.

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.


© 2019 http://oczamiczytelnika.olkusz.pl/