Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

okładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu dużych ośrodków

Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

Najczęściej wykonywane prace geodezyjne

Usługi geodezyjne to jedne z najbardziej potrzebnych usług właściwie na każdej nieruchomości. Począwszy od zakupu własnej działki musimy przecież wiedzieć dokładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu dużych ośrodków miejskich.

Nic więc dziwnego, że geodeta najczęściej zajmuje się wytyczaniem działek i tworzeniem map, na które następnie na przykład architekt nanosi plan zagospodarowania terenu. Taka działalność ma znaczenie nie tylko w przypadku osób prywatnych, ale także jeśli chodzi o przedsiębiorstwa czy deweloperów i tak dalej.


Co konkretnie robi geodeta?

Geodezja to nauka o Ziemi,a le zawód geodety to głownie pomiary i obliczenia na potrzeby infrastruktury i jej rozbudowy. Bez geodety nie powstałby żaden budynek, droga lub nawet działka. Geodeta musi wykonać pomiary, nanieść je na mapkę i oddać do urzędu w celu weryfikacji. Tylko w ten sposób uzyskamy pozwolenie na budowę czy zdanie budynku do użytku.

Dlatego jest duże zapotrzebowanie na rynku na geodetów/mierniczych. Ponieważ zawsze coś się buduje, projektuje lub planuje, a do wszystkiego jest potrzebny właśnie geodeta.


Z Wikipedii o kącie pionowy

Kąt pionowy ? kąt zawarty w płaszczyźnie pionowej między kierunkiem odniesienia a kierunkiem na dany punkt terenowy.

Jeżeli kierunkiem odniesienia jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia. Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym.

Kąt pionowy może być mierzony teodolitem lub tachimetrem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kąt_pionowy



© 2019 http://oczamiczytelnika.olkusz.pl/