Ogólnie o bezpieczeństwie danych

puterów, są coraz bardziej powszechne. Nadal nie ma jeszcze wśród ludzi aż takiej świadomości, że można dokonać przestępstwa, że można kogoś skrzywdzić, używając do tego urządzenia...elektronicznego. Jednym z najpopularniejszych p

Ogólnie o bezpieczeństwie danych O tym jak ważny jest audyt

Przykład przestępstwa komputerowego

Przestępstwa komputerowe to jeszcze do niedawna było zjawisko bardzo marginalne. Obecnie poprzez zasięg stosowania komputerów, są coraz bardziej powszechne. Nadal nie ma jeszcze wśród ludzi aż takiej świadomości, że można dokonać przestępstwa, że można kogoś skrzywdzić, używając do tego urządzenia...elektronicznego. Jednym z najpopularniejszych przestępstw tego rodzaju jest kradzież danych.Takie działanie odbywa się najczęściej w sferze biznesowej i jest albo działaniem konkurencji, albo nielojalnych pracowników. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo danych w firmie, zwłaszcza jeśli są to np. unikalne procesy technologiczne. Może być później trudno udowodnić w sądzie, że konkurencja przekupiła pracowników i ukradła dane - nie są to proste sprawy, a nadal nie ma wystarczającej liczby biegłych w tej dziedzinie. Warto więc zlecić specjalistycznej firmie i zabezpieczyć się przed nieuczciwością.


Definicja hakera

Haker (ang. hacker) ? osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych), która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.).

Stosuje się także odpowiednio skwantyfikowane określenia, np. Perl hacker oznaczające osobę bardzo dobrze znającą język Perl lub security hacker ? na określenie wybitnego specjalisty od bezpieczeństwa komputerowego.


Nie wszystkie systemy komputerowe są w równym stopniu podatne na hakowanie. Hakerów z tego powodu spotyka się dużo częściej wśród użytkowników systemów uniksowych, szczególnie systemów FOSS takich jak Linux, choć również zamknięte uniksy zwykle są bardzo przyjazne dla programisty.

Najpopularniejszymi językami programowania wśród hakerów są te, które umożliwiają szybkie stworzenie interesujących i użytecznych programów, i dają programiście bardzo dużą kontrolę nad programem. Do takich języków należą C (współcześnie również C++) i Perl, języki funkcyjne (Lisp, Haskell) oraz wiele nowych języków interpretowanych (Python, Ruby itd.), zaś wręcz przysłowiowo znienawidzony przez hakerów jest COBOL.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Haker_(slang_komputerowy)


Czym zajmuje się informatyka śledcza?

Informatyka śledcza (ang. Computer Forensics) - gałąź nauk sądowych, której celem jest dostarczanie cyfrowych środków dowodowych popełnionych przestępstw lub nadużyć, a także odtworzenie stanu poprzedniego w celu ustalenia motywów działania sprawcy lub ofiary. Jej zadaniami są: zbieranie, odzyskiwanie, analiza oraz prezentacja, w formie specjalistycznego raportu, danych cyfrowych znajdujących się na różnego rodzaju nośnikach (dyski twarde komputerów, dyskietki, płyty CD, pamięci przenośne, serwery, telefony komórkowe itp.) oraz, zyskujących na popularności wraz z postępem informatyzacji, internetowych nośnikach danych (portale społecznościowe, Dyski w chmurze czy wyszukiwarkach internetowych) . Efektem działań specjalistów informatyki śledczej są dane elektroniczne przygotowane w sposób spełniający kryteria dowodowe zgodnie z obowiązującymi w danym kraju regulacjami prawnymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_%C5%9Bledcza



© 2019 http://oczamiczytelnika.olkusz.pl/