szybalski-stomatologia.pl

Czym się różni stomatolog od dentysty i kiedy powinien odwiedzić gabinet dentystyczny ? Pojęcia stomatolog i dentysta są do siebie bardzo zbliżone jednak jest pomiędzy nimi niewielka różnica. Stomatolog leczy zęby, przyzębie, bł

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Niewielu z nas myśli z radością o odwiedzeniu dentysty. Gabinet dentystyczny nierzadko napawa nas przerażeniem, ale niestety zdarzają się sytuacje, że dentysta jest niezbędny. Czym się różni stomatolog od dentysty i kiedy powinien odwiedzić gabinet dentystyczny ? Pojęcia stomatolog i dentysta są do siebie bardzo zbliżone jednak jest pomiędzy nimi niewielka różnica. Stomatolog leczy zęby, przyzębie, błony śluzowe oraz różne inne tkanki, natomiast dentysta ma nieco mniejszą pulę działań, ponieważ zajmuje się głównie zębami. W takim razie teraz ważniejsze pytanie, kiedy odwiedzić gabinet dentystyczny? Najprościej mówiąc kiedy czujesz ból zębów. Są różne rodzaje bólu zębów i jeśli jakikolwiek z nich utrzymuje się przed dłuższy czas to pomimo strachu powinieneś odwiedzić dentystę bądź stomatologa. Jednym z sygnałów, które alarmują, że trzeba się przemóc i pójść do gabinetu dentystycznego jest krew pojawiająca się przy szczotkowaniu zębów. Nie sporadycznie, a za każdym razem. Kiedy dostrzeżesz, że ząb się rusza lub miałeś wypadek, który związany jest z zębami, nie trać czasu- udaj się do dentysty.

Na różnych kierunkach studiów, w czasie ich trwania, są możliwe do wyboru specjalizacje, wyznaczające dalszy tok kształcenia. W stomatologii, która jest szeroką dziedziną medycyny, także są do wyboru różne specjalizacje, których charakterystyka będzie się od siebie różniła. Można wyróżnić aż dziewięć specjalności w ramach stomatologii, z których każda posiada cechy ją wyróżniające. Jedną ze specjalności jest chirurgia stomatologiczna, później można wyróżnić chirurgię szczękowo-twarzową. Obydwie te specjalności dotyczą stomatologii oraz chirurgii. Innymi specjalnościami, tym razem typowo stomatologicznymi, są ortodoncja oraz periodontologia. Kolejnymi specjalnościami są protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zwana pedodoncją, oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ostatnie dwie specjalności, które zahaczają o stomatologię, są znane jako zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Jak więc doskonale widać, specjalności związanych ze stomatologią jest dość sporo, ponieważ ta dziedzina medycyny jest szeroka.

Stomatologia, jako dział medycyny, dzieli się na kilka różnych specjalności, które zajmują się konkretnymi zadaniami. Jedną ze specjalizacji, pochodzącą ze stomatologii oraz chirurgii, jest chirurgia stomatologiczna. Określenie chirurgia stomatologiczna oznacza dział medycyny, który zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Zakres wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej jest bardzo szeroki, dlatego poszczególni lekarze zajmują się wykonywaniem wybranych zabiegów. Zabiegi chirurgii stomatologicznej są wykonywane przez takich lekarzy, jak chirurg stomatolog, chirurg szczękowo-twarzowy oraz laryngolog. Przykładowymi zabiegami, oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, są usuwanie zęba, ewakuacja ropnia, chirurgiczne wydłużenie koron oraz część chirurgiczna wykonania implantu. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że w Polsce jest to jedna z dwóch specjalizacji, która jest wzajemnie uznawana przez kraje Unii Europejskiej.

Każdy z nas z pewnością nie raz spotkał się z pojęciem stomatologia, a co więcej, większość nawet korzystała z usług stomatologa. Przyjrzyjmy się więc bliżej samemu słowu oraz temu, co dokładnie oznacza. Termin stomatologia pochodzi z greki i jest połączeniem dwóch wyrazów - stoma, która oznacza usta oraz logia, która znaczy nauka. Stomatologia więc jest nauką o ustach, jak można by dosłownie przetłumaczyć. Formalnie jednak stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów oraz innych narządów znajdujących się w ich pobliżu. Lekarz stomatolog oferuje więc szeroki zakres usług związanych z diagnozowaniem oraz leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, a także stawu skroniowo-żuchwowego. Groźnie brzmiący termin stomatologia oznacza więc nic innego, jak działalność związaną z usługami dentystycznymi. Sam dział medycy, którym jest stomatologia, posiada wiele różnych specjalizacji, więc jeśli chcemy skorzystać z usług stomatologicznych dobrze jest upewnić się, że trafimy do dobrego specjalisty.

Pojęcie implantologii jest ściśle związane z działalnością stomatologiczną i oznacza po prostu możliwość funkcjonalnej odbudowy brakujących zębów za pomocą implantów. Rozwój dziedziny stomatologii, jaką jest implantologia, był możliwy dzięki odkryciu zjawiska zrastania się kości z powierzchnią tytanu. Umożliwiło to dalsze prace oraz rozwój implantologii. Coraz szybszy postęp technologiczny pozwala na korzystanie z coraz nowszych metod przy wstawianiu implantów. Dostęp do technik obrazowania trójwymiarowego sprawia, że przeprowadzenie zabiegów jest bezpieczne i mało inwazyjne. Usługi z zakresu implantologii są oferowane przez dobre gabinety stomatologiczne. Wycena za wykonanie implantów jest uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki estetycznej odbudowie zębów za pomocą implantologii, każdy może posiadać wymarzony biały uśmiech. Warto jednak pamiętać, aby udać się do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego, gdzie mamy pewność, że wykonywany zabieg będzie przeprowadzony w najlepszy sposób.


© 2019 http://oczamiczytelnika.olkusz.pl/